Až doteraz sme v redakcii nezaznamenali taký spor, ktorý by si oponent želal pertraktovať pred očami čitateľov. Všade inde sa vedenie redakcie snaží doriešiť predmet sporu medzi sebou, lebo nikto nie je neomylný a redakcia sa "nesnaží" čitateľa zaťažovať problémami o pôvode uverejnených informácií. Napriek tomu sme ventil určitého napätia povolili a pristúpili k uverejneniu pripomienok ich autora. Samozrejme, potom dáme priestor autorovi, ktorý sa "nepresnosti" dopustil. Pozornému čitateľovi nevznikne problém s identifikáciou, pretože tá nie je v tejto chvíli podstatná. Podstatné je to, aby sme si nejasnosti vysvetlili. A teda ak treba, tak aj pred zrakmi čitateľov, ktorým zaiste nebudú vadiť ani podpisy pod článkami vo verziách pseudonymov.
(red.)
Z neznalosti - nejasnosti a nepresnosti (I.)
Hovorí sa, že kto robí, robí aj chyby. Aj v našich novinách sa niekedy objavia nepresnosti, či skreslené informácie.
Napríklad v decembri 1996 priniesli naše noviny prekvapujúcu správu o tom, že z nároží južnej kostolnej kaplnky na nás hľadí Mária Terézia a jej manžel cisár František Štefan Lotrinský. Keďže článok pripúšťa polemiku, či ide o alegorické alebo skutočné stvárnenie uvedených osobností, predstavujeme verné podoby cisárskeho manželského páru. Ak porovnáme ženy, tak Mária Terézia je krásavicou oproti buste a je kyprejších tvarov. Najmarkantnejší rozdiel je u mužov. F. Š. Lotrinský je zobrazovaný vždy ako hladko oholený - busta muža má bradu husto zarastenú.
O tri roky neskôr v knihe Veľký Šariš - mesto a hrad, na strane 73 už čítame, že busta znázorňuje Máriu Teréziu, a že počas jej vlády v roku 1780 - 1790 bola vykonaná veľká baroková prestavba kostola sv. Jakuba. Avšak vláda Márie Terézie trvala v rokoch 1740 - 1780, kedy aj zomrela.
Busty majú naozaj iba alegorický význam. S najväčšou pravdepodobnosťou pietny, znázorňujúci muža a ženu. Ak sa bližšie pozrieme na tváre búst - akoby išlo o posmrtné masky. Žena má poloprivreté oči a muž má viečka zatvorené. Ak zoberieme do úvahy, že pod podlahou kostola a jeho ohradeného okolia je vlastne cintorín, potom táto verzia o bustách je logickejšia ako ničím nepodložené tvrdenie, že busty znázorňujú Máriu Teréziu a jej manžela F. Š. Lotrinského.
I. Blatný
|